مطالب و اخبار

تفاوت شانه و تراکم

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]بسیار پیش‌آمده است هنگام خرید یک فرش، فروشنده اشاره دارد به شانه و تراکم فرش و بسیاری از ما هیچ اطلاعاتی از این موضوع نداریم و حتی متوجه نمی‌شویم که فروشنده دارد راجع به چه چیزی صحبت می‌کند و فقط سرمان را تکان می‌دهیم تا مهر تأییدی باشد بر حرف‌های فروشنده فرش. اما هیچ نگران نباشید ما امروز اینجاییم تا این مشکل را برطرف کنیم، به زبان خیلی ساده و روشن برای شما توضیح دهیم  که شانه چیست و تراکم فرش به چه معناست و سپس یک سری نکات را در جهت انتخاب فرش مناسب برای منزل در ادامه خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

شانه و تراکم فرش

شانه فرش

هنگامی که برای خرید فرش به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنید و فروشنده شروع  به توضیح دادن راجع به فرش می‌کند یکی از موضوعاتی که علاوه بر جنس و طرح و رنگ فرش مطرح می‌کند، بدون شک شانه و تراکم فرش است. در اینجاست که در ذهن مشتری این سؤال پیش می‌آید که شانه چیست؟ در واقع در دستگاه‌های بافندگی که برای فرش بکار می‌روند، بخشی به نام شانه وجود دارد که تار فرش از آن رد می‌شود و در فرش‌های ماشینی شانه، درواقع همان تراکم عرضی فرش است. به زبان ساده‌تر شانه همان  تعداد گره رنگ یا ریشه در عرض فرش است و واحد اندازه‌گیری آن متر است. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید فرض کنید که به شما می‌گویند فرش شما هزار شانه است. شما برای محاسبه شانه این فرش می‌دانید که واحد حساب کردن شانه فرش متر است و این به این معنی است که در هر یک متر، هزار گره در عرض فرش وجود دارد و برای شمردن آن در کوتاه‌ترین مدت می‌توانیم با احتساب گره‌های یک پنج و یک‌دهم در یک متر، به‌راحتی متوجه 1000 شانه بودن یا نبودن فرش خود بشویم.

تراکم فرش

در ابتدا گفتیم که شانه در واقع تعداد گره و ریشه‌ای است  که در عرض فرش  وجود دارد و واحد اندازه‌گیری آن متر است. حال تراکم در واقع به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در طول فرش در یک متر وجود دارد. زمانی که تراکم یک فرش بالا باشد، آن فرش دوام بیشتری دارد و استحکامش بالا است.

 

 

نحوه حساب کردن تراکم فرش

تفاوت شانه و تراکم

تا به اینجا متوجه شدیم که شانه به تعداد گره‌های در عرض فرش و تراکم به تعداد گره‌های در طول فرش در یک متر می‌گویند. حال در ادامه به دیگر تفاوت‌های شانه و تراکم فرش می‌پردازیم.

– هر چه‌قدر که تعداد  شانه فرش بالاتر برود آن فرش، ظریف‌تر و بسیار زیباتر خواهد بود.

– هر چه‌قدر که تراکم یک فرش بالا برود آن فرش، استحکام بالاتری خواهد داشت و طول عمر آن افزایش پیدا می‌کند.

– بالا بودن شانه یک فرش باعث می‌شود بافت فرش ریزتر و بسیار شبیه به فرش‌های دستباف بشود که به این فرش‌های ماشینی، فرش‌هایی دستباف گونه می‌گویند.

 

فرش ماشینی

تاروپود فرش

نخ پود به رشته‌هایی می‌گویند که در عرض فرش زده می‌شوند و نخ تار به رشته‌هایی می‌گویند که در طول یا درازای یک فرش زده می‌شود که به‌طورکلی در نتیجه بافت این دونخ (پود و تار) بافت  فرش صورت می‌گیرد  و موجب استحکام فرش می‌شود. در ادامه باید بگوییم که جنس نخ تاروپود را می‌توانند از پنبه، پلی‌استر و جوت تهیه کنند. به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر از نخ پنبه برای بافت فرش استفاده کنید ارزش آن فرش بالاتر می‌رود.

انواع تراکم و شانه فرش

فرش‌هایی که در بازار موجود هستند و شما در خانه بسیاری از دوستان و آشنایان خود می‌بینید قطعاً شانه و تراکم متفاوتی دارند. در این قسمت به تقسیم‌بندی تراکم و شانه‌های مختلف فرش می‌پردازیم.

فرش ماشینی 700 شانه با تراکم 2550

فرش ماشینی 1200 شانه با تراکم 3600

فرش ماشینی 1500 شانه با تراکم 4500

نخ خاب

نخ خاب در واقع به نخی می‌گویند که به‌وضوح می‌توانید ببینید و آن را لمس کنید. به‌عبارت‌دیگر نخ خاب همان پرزهایی هستند که به­صورت عمودی بر روی فرش قرار می‌گیرند و کیفیت بالای  آن تأثیر بسیار زیادی بر روی قیمت فرش ماشینی دارد. جنس الیاف مصنوعی نخ خاب به اکریلیک، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن، ویسکوز ترک و بی سی اف تقسیم می­شود که یکی از باکیفیت‌ترین آن‌ها، نخ خاب اکریلیک است که به نسبت پلی‌استر قیمت بالاتری دارد و بسیار باکیفیت‌تر است و طرف‌داران زیادی دارد.

 

 

تفاوت فرش ماشینی 700 با 1200 شانه

تفاوت فرش 700 شانه با 1200 شانه

یکی از بارزترین تفاوت‌های فرش 700 شانه با فرش 1200 شانه بی شک ضخامت و خاب فرش است. ضخامت یک فرش با تعداد شانه‌های موجود در یک فرش رابطه معکوس دارد به‌عبارت‌دیگر، زمانی که شانه و تراکم فرش بالا می‌رود ضخامت آن کمتر و می‌شود و در عوض زیبایی ظاهری آن چندبرابر می‌شود و فرش بسیار ظریف‌تر دیده می‌شود.

سخن پایانی

در انتهای این مقاله مروری بر کل موضوعات مقاله داریم و به نکات بسیار مهم اشاره می‌کنیم.

– ضخامت فرش با شانه فرش رابطه معکوس دارد و هرچه قدر شانه و تراکم یک فرش بالاتر باشد، ضخامت آن فرش پایین‌تر است و در نتیجه این کار فرش بسیار زیباتر و ظریف‌تر است.

– به تعداد گره‌های در عرض فرش شانه و به تعداد گره‌های در طول فرش تراکم می‌گویند.

– بهترین نوع نخ برای تاروپود، نخ اکریلیک است که به نسبت نخ پلی‌استر کیفیت بسیار بالاتری داشته و در بین مردم بسیار محبوبیت دارد.

– نخ خاب به نخی می‌گویند که به‌وضوح دیده می‌شود و به‌راحتی می‌توانید آن را لمس کنید. به‌عبارت‌دیگر به پرزهای روی فرش که به‌صورت عمودی بر روی فرش قرار دارند و کیفیت آن‌ها بسیار مؤثر در قیمت فرش است.

– با شناخت  و درک مفاهیمی مانند شانه و تراکم  یک فرش، بسیار راحت‌تر خرید خواهید کرد.

– سعی کنید از فرش‌‌هایی با شانه و تراکم بالا استفاده کنید، زیرا دوام آن‌ها بسیار بالاتر است و استحکام فرش بی‌نظیر.

– واحد اندازه‌گیری شانه و تراکم متر است و برای این منظور اگر بخواهید شانه یا تراکم را حساب کنید باید تعداد گره در یک متر فرش را مدنظر قرار دهید و با احتساب یک پنج یا یک‌دهم آن متوجه شانه یا تراکم فرش خود شوید.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

1 فکر در مورد “ تفاوت شانه و تراکم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *