مطالب و اخبار

ترفند انتخاب سایز مناسب فرش

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]امروزه فرش‌ها با ابعاد، رنگ و طرح‌های بسیار زیادی در دسترس افراد قرار می‌گیرند. بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی منزل، از فرش‌ها به‌عنوان یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون ایده می‌گیرند و آن را پایه و اساس خانه هر ایرانی می‌دانند. به‌طورکلی فرش‌ها از نظر بافت به دودسته ماشینی و دستباف تقسیم می‌شوند. کاشان را می‌توان مهد فرش‌های ماشینی ایران و قطب بین‌المللی فرش ماشینی دانست و تبریز از دیرباز میزبان بسیاری از گردشگران در نمایشگاه‌های فرش دستباف بوده است. در این مقاله به شما نکاتی را در مورد سایز مناسب فرش برای دکوراسیون می‌گوییم و یک جمع‌بندی کلی درمورد این نکات خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

تأثیرگذارترین عنصر دکوراسیون منزل

فرش یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین عنصر در دکوراسیون منزل و یکی از صدها هنر دستی مردم ایران است که از دیرباز شهرت بسیار زیادی در میان مردم جهان دارد. کشور ایران یکی از مهم‌ترین کشورها، در تولید فرش دستباف و ماشینی است و به کیفیت و تنوع رنگ و طرح بسیار مشهور است. درگذشته که ابعاد خانه‌ها بسیار بزرگ‌تر بود از فرش‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر استفاده می‌کردند اما امروزه به علت آپارتمانی شدن خانه‌ها ابعاد فرش‌ها کوچک‌تر  شده و کاربرد آن‌ها نیز متفاوت‌تر.

سایز فرش مناسب برای نشیمن کوچک

برای نشیمن‌های کوچک شما به‌راحتی می‌توانید یک فرش با ابعاد کوچک را در نظر بگیرید. فرش‌ها امروزه در ابعاد کوچک، بسیار تنوع بالاتری دارند و تنها قانونی که باید رعایت کنید این است که فرش را طوری در نظر بگیرید که دوتا پایه جلویی مبل روی آن قرار بگیرد (زمانی که روی مبل می‌نشینید پای‌هایتان روی فرش قرار بگیرد).

نکته: سایز مناسب برای فرش در نشیمن کوچک 6×4 تا 8×5 است. *

سایز مناسب فرش برای نشیمن‌های بزرگ

دو چالش بسیار سخت برای نشیمن‌های بزرگ به شرح زیر است:

 1. فرش نباید آن‌قدر بزرگ باشد که کل فضا را اشغال کند.
 2. سعی کنید از فرش‌هایی که خیلی کوچک هستند استفاده نکنید.

برای انتخاب سایز مناسب فرش برای نشیمن‌های بزرگ، ابتدا از چیدمان صندلی‌ها و مبل‌ها شروع کنید و فرشی را انتخاب کنید که پایه مبل‌ها را به طور کامل پوشش بدهد. فرش باید در نقطه کانونی نشیمن شما قرار بگیرد.

*نکته: سایز مناسب برای فرش اتاق نشیمن بزرگ  9 در 12 اینچ یا بیشتر است.

سایز مناسب برای میز غذاخوری

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای فرش مناسب میز غذاخوری باید رعایت کنید این است که حتماً فرش تمامی میز و صندلی‌ها را به طور کامل پوشش بدهد (حتی وقتی صندلی‌ها را به عقب می‌کشید). همچنین برای خانه‌هایی که دارای یک میز غذاخوری بزرگ و رسمی هستند، گزینه‌های زیادی برای انتخاب فرش وجود دارد و می‌توانید از انواع فرش‌های مختلف استفاده کنید.

*نکته: سایز مناسب فرش برای میز غذاخوری 8 در 10 اینچ یا بیشتر است.

 

 

 

مناسب‌ترین سایز فرش برای آشپزخانه

بسیاری از افراد تصور می‌کنند چون آشپزخانه محلی است که رفت‌وآمد در آن زیاد است نباید از فرش استفاده کنند. اشتباه نکنید، یکی از مهم‌ترین مکان‌ها در برای استفاده از فرش، آشپزخانه است و برای این بخش شما می‌توانید یک فرش در طول کابینت‌های  آشپزخانه و یا یک فرش برای جلوی سینگ ظرف‌شویی آشپزخانه قرار دهید.

*نکته: سایز مناسب فرش برای آشپزخانه 2 در 8 اینچ یا بیشتر است.

 

 

 

بهترین سایز فرش برای اتاق‌خواب کوچک و بزرگ

برای اتاق‌خواب‌های کوچک فرش را به‌صورت استراتژیک قرار دهید تا به بزرگ دیده‌شدن فضا بسیار کمک کنید. در اتاق‌های کوچک به‌هیچ‌وجه از فرش‌هایی که کل اتاق را پوشش می‌دهند، استفاده نکنید و فرشی را انتخاب کنید که 10 تا 12 اینچ فراتر از کناره‌های تخت قرار بگیرد.

*نکته: ابعاد مناسب برای فرش اتاق‌های کوچک 6×4 تا 10×8 است.

در اتاق‌های بزرگ باید از فرش‌هایی استفاده کنید که حس تقارن و تعادل را ایجاد می‌کند. برای این منظور مناسب‌ترین فرش، فرشی است که 36 اینچ از هر طرف تخت شما بیرون بزند و عرض تختخواب شما را پوشش بدهد. با این کار زمانی که از تخت خوابتان خارج می‌شوید می‌توانید پاهایتان را روی فرش بگذارید.

*نکته: مناسب‌ترین سایز فرش برای اتاق‌های بزرگ 8 اینچ 10 اینچ و 9 اینچ 12 اینچ است.

 

 

بهترین سایز فرش برای اتاق کار خانگی

بسیاری از افراد به‌صورت دورکار با شرکت‌های مختلفی کار می‌کنند و بسیاری نیز بیزینس خانگی دارند و در خانه کسب درآمد می‌کنند. برای این منظور شما نیاز به یک اتاق کار دارید و در این اتاق، نیاز به یک فرشی دارید که با ابعاد میز شما هم‌خوانی داشته باشد. میز کار شما نیز مانند میز غذاخوری شما، باید به طور کامل روی فرش قرار بگیرد و زمانی که شما صندلی خود را به عقب می‌کشید نیز باید به طور کامل صندلی شمارا پوشش بدهد. بهترین سایز مناسب فرش اتاق کار 6×4 تا 8×5 است.

اشتباه رایج در ابعاد فرش

یکی اشتباهات رایج در ابعاد فرش، نسبت طول و عرض قالی 9 متری است. در ادامه ابن مطلب نسبت استاندارد طول به عرض فرش را به شما می‌گوییم:

 • فرش 12 متری که به شکل مستطیل است و طول آن 4 متر و عرض آن 3 متر است.
 • فرش‌های 9 متری با شکلی مستطیلی به طول3.5 و با عرضی2.5 متری بافته می‌شود.
 • فرش‌های 6 متری به شکل مستطیلی به طول 3 متر و با عرضی 2 متری تولید می‌شوند.

سخن پایانی

در انتهای مقاله به یک سری نکات را در مورد سایز مناسب فرش می‌پردازیم:

 • به‌طورکلی فرش مناسب فرشی است که نه کل محیط را پوشش می‌دهد و نه بسیار کوچک است که کاربردی نداشته باشد.
 • فرش در اتاق نشیمن باید به‌گونه‌ای باشد که پایه‌های جلویی مبل را به‌راحتی در بر بگیرد.
 • فرشی که برای میز غذاخوری استفاده می‌کنید باید گونه‌ای باشد که تمامی صندلی‌ها و میز غذاخوری را پوشش بدهد (حتی وقتی که صندلی را به عقب می‌کشید).
 • فراموش نکنید که بهتر است تمامی پایه‌های مبل بر روی فرش قرار نگیرد و تنها پایه‌های جلویی مبل روی فرش قرار بگیرد.
 • می‌توانید برای آشپزخانه از فرش‌هایی به طول کابینت‌ها و یا یک فرش کوچک جلوی سینک ظرف‌شویی قرار دهید.
 • حتماً برای اتاق کار خنگی خود نیز استفاده از فرش را فراموش نکنید و مهم‌ترین نکته برای تهیه یک فرش با ابعاد مناسب برای اتاق کار شما، پوشش‌دهی میز کار شما توسط فرش است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *