مطالب و اخبار

راهکارهای جلوگیری از سرخوردگی فرش

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]چین خوردن و نامرتب دیده‌شدن فرش و همچنین سرخوردگی فرش در اثر جابه‌جا شدن، یکی از موضوعاتی است که بسیار باعث خورد شدن اعصاب می‌شود.

تمامی انسان‌ها به دنبال راهی برای رفع این مشکل هستند. یکی  از کارهایی که از این موضوع تا حدودی جلوگیری می‌کند و اگر به طور کامل و دورتادور فرش انجام شود بسیار واقع می‌شود، چرم‌دوزی دورتادور فرش است که این منظور را پس از اتمام بافت فرش برای استحکام فرش انجام می‌دهند. اگر این راهکار هم نتوانست شمارا راضی کند

هیچ نگران نباشید در ادامه این مطلب به نکات بسیار مهم و کاربردی برای جلوگیری از سرخوردن فرش اشاره خواهیم کرد و عوامل مؤثر را یک‌به‌یک توضیح خواهیم داد و به شما می‌گوییم که بهترین راهکارهای مؤثر کدام‌اند تا بتوانید باتوجه‌به دردسترس‌بودن هرکدام برای شما، بهترین گزینه را انتخاب کنید. جالب است بدانید یکی از عوامل سرخوردن فرش، نخ فرش است و اگر نخ فرش شما اکریلیک نباشد احتمال سرخوردن فرش شما بسیار افزایش پیدا می‌کند.

چرا فرش روی موکت سر می‌خورد

اولین دلیل و صدالبته مهم‌ترین دلیل سرخوردگی فرش روی موکت، جنس فرش است. اگر جنس فرشی که خریداری کرده‌اید پلی‌استر است و از نخ اکریلیک استفاده نشده باشد می‌تواند عامل این قضیه باشد. اما همواره در کنار توجه به جنس فرش باید به جنس موکت نیز توجه کنید و هنگام خرید فرش از کارشناسان مربوطه در مورد این موضوع سؤال کنید تا شمارا راهنمایی کنند. دومین نکته که باعث سرخوردن فرش بر روی موکت می‌شود، سبک بودن و لغزنده بودن پشت فرش است که می‌تواند باعث سرخوردن بشود.

کاربرد ترمز فرش دنده‌ای

مهم‌ترین کاربرد ترمز فرش دنده‌ای برای راه‌پله‌ها است  و به آن بست فرش نیز می‌گویند اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ترمز فرش بعد از مدتی از بین می‌رود و کاربرد خود را از دست می‌دهد. برای راه‌پله‌ها می‌توانید از میله فرش استفاده کنید زیرا طول عمر آن از ترمز فرش بسیار بالاتر است.

 

 

5 راهکار طلایی برای جلوگیری از سرخوردن فرش روی سرامیک

در ادامه این مقاله به شما می‌خواهیم 5 راهکار طلایی و بسیار مؤثر که هرکدام می‌تواند به‌خوبی از حرکت فرش و جابه‌جا شدن آن جلوگیری کند و مشکل سرخوردن بر روی فرش را کاهش دهد، بگوییم و تمامی موارد را بررسی کنیم.

 1. چسب ترمز یا ترمز فرش
 2. لایه‌های مخصوص
 3. پد لغزش
 4. چسب مخصوص حرارتی
 5. قراردادن جسم سنگین بر روی فرش

چسب ترمز یا ترمز فرش

جنس ترمز فرش لاستیکی است و هیچ آسیبی به بافت فرش نمی‌رساند و یکی از بهترین راهکارهای مناسب برای جلوگیری از سرخوردن و جابه‌جایی فرش است. از ویژگی‌های بارز ترمز فرش می‌توان به قابل شستشو بودن تا دفعات زیاد و اثر مخرب نداشتن بر فرش و سرامیک اشاره کرد. همچنین ترمز فرش یک راهکار به‌صرفه اقتصادی است و شما با هزینه بسیار کم می‌توانید این مشکل بزرگ را حل کنید. یکی دیگر از مواردی که شما می‌توانید از ترمز فرش استفاده کنید، فرش‌های راه‌پله‌ها است و برای این منظور اولین نکته که باید دقت کنید این است که ترمز را از جایی که ریشه فرش قرار گرفته است نچسبانید و حتماً ترمز را به چهارگوشه فرش بچسبانید تا کاملاً در جای خود فیکس شود.

 

 

لایه‌های مخصوص

استفاده از لایه‌های مخصوص نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه است فقط کافی است این لایه‌ها را که ضخامت بسیار کمی هم دارند، تهیه کنید و نکته‌ای که در خرید این آسترها باید رعایت شود این است که حتماً ابعاد آن از فرش کوچک‌تر باشد تا از کناره‌ها بیرون نزند و معلوم نباشد.

پد لغزش

سومین روش و البته یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از پد لغزشی است که متناسب با جنس کف حتماًً باید تهیه شود. برای مثال برای کف‌های سرامیکی و سنگی از پدهای پلاستیکی و فومی می‌توانید استفاده کنید و مهم‌ترین نکته در خرید پد، اندازه متناسب آن است که باید به‌اندازه فرش تهیه شود.

چسب مخصوص حرارتی

یکی دیگر از جذاب‌ترین راهکارها برای جلوگیری از سرخوردگی فرش، چسب حرارتی مخصوص است که برای این منظور ابتدا باید چسب را تهیه کنید و سپس از پشت فرش چسب را دورتادور فرش بریزید و اجازه دهید تا کاملاً خشک بشود. در استفاده از این چسب به یک نکته مهم باید توجه کنید و آن جنس فرش است. اگر جنس فرش شما پلی‌استر و یا ابریشم مصنوعی است هرگز از این روش برای جلوگیری از سرخوردن فرش استفاده نکنید چون قطعاً به بافت فرش شما آسیب خواهد زد.

 

قراردادن جسم سنگین

پنجمین روش و البته یکی از روش‌های متداول بسیاری از انسان‌ها قراردادن یک جسم سنگین برای جلوگیری کردن از حرکت و جابه‌جایی فرش است. برای این منظور می‌توان از وسایل سنگینی مانند مبل، بوفه و جلو مبلی‌ها استفاده کرد اما یک نکته وجود دارد و آن این است که بسیاری از مردم دیگر از فرش‌هایی با ابعاد 12 متری و 9 متری استفاده نمی‌کنند و به سراغ  قالیچه‌های بسیار فانتزی تر و کوچک‌تری می‌روند که این راهکار برای آن‌ها مؤثر نیست و باید از چهار راهکاری که در ابتدا معرفی کردیم بروند.

 

 

در پایان …

در پایان این مقاله به نکات کلی و مهم اشاره  می‌کنیم.

 • استفاده از ترمز فرش یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از سرخوردن فرش است.
 • برای استفاده از محصولاتی که از سرخوردن و جابه‌جا شدن فرش استفاده می‌شوند حتماً به جنس فرش و اندازه فرش توجه کنید و باتوجه‌به نوع جنس فرش، نوع کف‌پوش استفاده شده و اندازه فرش از این محصولات بهره ببرید.
 • می‌توانید از یک جسم سنگین مانند مبل برای جلوگیری از حرکت و جابه‌جا شدن فرش استفاده کنید.
 • حتماً زمانی که یک جسم سنگین را روی فرش قرار می‌دهید از زیر پایه‌های مبل استفاده کنید زیرا به‌مرورزمان باعث تورفتگی فرش می‌شوند.
 • در هنگام استفاده از چسب حرارتی حتماً به جنس فرش توجه کنید زیرا این محصول می‌تواند به بافت فرش‌های پلی‌استر و ابریشم مصنوعی بسیار آسیب زیادی بزند.
 • یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از سرخوردن فرش قطعاً استفاده از پد لغزشی است.
 • در این مقاله 5 راهکار بسیار متداول برای شما ارائه شده است تا مشکل سرخوردن فرش شما برای همیشه رفع بشود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *