مطالب و اخبار

اصول انتخاب فرش مناسب با دکوراسیون

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]همواره ست‌کردن دکوراسیون منزل با فرش خانه یکی از دغدغه‌های بسیاری از خانم‌های خانه‌دار بوده و هست. در این مقاله می‌خواهیم به روش‌های مختلف ست کردن فرش با دکوراسیون منزل بپردازیم و نکات طلایی و کلیدی را به شما بگوییم تا به‌راحتی بتوانید منزل خودتان را زیبا کنید.

نکات طلایی برای ست‌کردن فرش با دکوراسیون بر اساس علم رنگ‌شناسی

اگر به‌صورت کلی بخواهیم به علم رنگ‌شناسی بپردازیم، رنگ‌ها را از نظر دمایی می‌توان به سه دسته رنگ‌های سرد، خنثی و گرم تقسیم کنیم. برای هر قسمت از خانه، محیط کار و غیره، هارمونی رنگ بین دکوراسیون آن مکان بسیار اهمیت دارد. زیرا علاوه بر زیباتر شدن و چشم‌نواز تر شدن خانه و محیط کار، تأثیر بسیار زیادی بر روی انسان می‌گذارد. در ادامه به تأثیر رنگ‌ها بر روی روان انسان‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. رنگ‌های سرد: این رنگ‌ها شامل بنفش، آبی و سبز می‌شوند و به‌طورکلی بسیار آرامش‌بخش هستند و روی روان انسان تأثیر مثبتی دارند.
 2. رنگ‌های گرم: زرد و قرمز از آن دسته رنگ‌هایی هستند که از نظر دمایی در دسته رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند و باعث تشدید شدن احساسات انسان و محرک عصبی هستند.
 3. رنگ‌های خنثی: رنگ‌های خنثی را می‌توان در طیف رنگی سفید، طوسی، مشکی و خاکستری جستجو کرد.

 

زمانی که تصمیم به ست‌کردن دکوراسیون منزل با فرش می‌گیریم باید در استفاده از رنگ‌ها متعادل باشیم. برای مثال: استفاده بیش از اندازه از رنگ‌های گرم در یک محیط باعث تشدید شدن زیاد احساسات می‌شود که در نتیجه این امر، آرامش محیط به هم می‌خورد.

چگونگی ست کردن فرش با رنگ مبلمان

برای ست‌کردن فرش با مبلمان روش‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید با استفاده از این روش‌ها به‌راحتی هارمونی رنگ در دکور خانه و سبک منزلتان را مشخص کنید. برای ست­ کردن فرش با دکوراسیون  در ابتدا باید رابطه هارمونی رنگ و سبک خانه را مشخص کنید. می‌توانید برای این کار دو یا چند تا از اجسام و وسایلی که بیشتر مورداستفاده قرار می‌دهید را (فرش، مبل، پرده) در ابتدا مشخص کرده و رابطه رنگی و سبکی آن‌ها را تعیین کنید. بعد از انجام این مرحله دیگر به‌راحتی می‌توانید باقی دکوراسیون منزل را انتخاب کنید.

هماهنگی سبک مبل با فرش

همان‌طور که در بالا گفتیم هماهنگی سبک مبل با فرش بسیار حیاتی است و شمارا برای چیدمان باقی دکوراسیون بسیار راحت می‌کند. مبل‌ها سبک‌های مختلفی مانند: استیل، کلاسیک، کاناپه‌های دورهمی و نشیمن دارند و شما متناسب با سبک هر مبلی که دارید باید فرش مناسب با همان مبل را انتخاب کنید. البته بسیاری از مردم در تهیه دکوراسیون منزل از روش تلفیقی استفاده می‌کنند. سبک‌های مدرن و کلاسیک را باهم ترکیب می‌کنند و یا برای هر قسمت از خانه یک سبک را در نظر می‌گیرند که علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد، از تمامی سبک‌ها استفاده می‌کنید و با یک‌بار هزینه تمامی سبک‌ها را تجربه می‌کنید.

 

 

هماهنگی پرده و فرش

 

زوج قدرت

در یک‌خانه، برای دکوراسیون پذیرایی، اتاق‌ها و آشپزخانه نیاز به هماهنگی چند عنصر اصلی داریم تا بتوانیم به‌راحتی سبک خانه خود را تعیین کنیم. پرده، یک قدرت جادویی و یک عنصر اصلی است که با انتخاب درست آن می‌توانید خانه خود را به بهشت تبدیل کنید. برای ست‌کردن دکوراسیون خانه علاوه بر عناصر اصلی و ثابت، باید به عناصر فرعی و جزئی‌تر هم توجه کنیم. این عناصر شامل کوسن‌ها، آثار هنری مانند تابلوها و مجسمه‌ها، روکش‌ها و غیره است. در انتخاب فرش مناسب با دکوراسیون، می‌توانید بعد از انتخاب فرش که پایه و اساس هر خانه است و نقطه لنگر محسوب می‌شود، به سراغ پرده‌ها بروید. ممکن است این کار در ابتدا بسیار طاقت‌فرسا باشد اما با یک انتخاب درست و رعایت کردن هارمونی رنگ و طرح و سبک پرده و فرش می‌توانید دکوراسیون داخلی منزلتان را به‌راحتی انجام دهید.

پرده و فرش را زوج قدرت در دکور خانه می‌شناسند زیرا هماهنگی فرش در کف زمین با هماهنگی پرده بر روی دیوار می‌تواند زیبایی بصری بسیار زیادی را ایجاد کند. علاوه بر زیبایی نصب پرده در خانه، فواید دیگری نیز دارد که در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • پرده‌ها نور خانه را به‌راحتی تنظیم می‌کنند.
 • باعث حفظ حریم خصوصی می‌شوند.
 • در گرم‌شدن خانه بسیار تأثیر دارند و مانند عایق عمل می‌کنند.
 • پرده‌ها باعث پرزرق‌وبرق نشان‌دادن خانه می‌شوند.

 

 

 

نکات طلایی فرش

 

3 نکته طلایی برای  فرش مناسب با دکوراسیون

 

در ادامه این مقاله به 3 نکته طلایی که در انتخاب فرش باید دقت شود را به شما می‌گوییم:

 1. جنس فرش

بافت‌های متفاوت، حس‌های متفاوتی را در انسان‌ها ایجاد می‌کنند. در انتخاب جنس فرش به میزان ترد و سهولت در تمیزکردن توجه کنید.

 1. اندازه فرش

در قسمت پذیرایی خانه باید اندازه فرش‌ها به گونه باید که حداقل پایه‌های جلویی مبل، زیر فرش بروند و یا می‌توانید از قالیچه‌ها استفاده کنید و در وسط خانه یک قالیچه کوچک بیندازید. برای اتاق‌خواب اندازه فرش باید جوری باشد که مقداری از آن به زیر تخت برود، تا هنگام بلند شدن از خوب بتوانید پای خود را روی فرش بگذارید. فرشی که زیر میز غذاخوری نیز قرار می‌گیرد باید تمامی میز و صندلی­ها را به‌خوبی پوشش بدهد.

 1. الگو و طرح فرش

برای هماهنگی فرش مناسب با دکوراسیون، الگو و طرح فرش بسیار مهم است. اگر به فضای مدرن علاقه دارید از فرشی با طرح مدرن استفاده کنید و بر اساس آن، باقی  دکور را مدرن انتخاب کنید.

 

 

هماهنگی فرش با دکوراسیون

 

سخن پایانی

در انتهای این مقاله به نکات مهم برای انتخاب فرش مناسب با دکوراسیون می‌پردازیم:

 • حتماً بین سه عنصر اصلی دکوراسیون منزل اعم از پرده، فرش و مبل هماهنگی ایجاد کنید.
 • می‌توانید در دکوراسیون منزل از سبک تلفیقی مدرن و کلاسیک استفاده کنید.
 • الگو و طرح فرش، اندازه و جنس فرش در تعیین سبک و دکوراسیون بسیار مؤثر هستند.
 • هارمونی رنگ فرش با دکوراسیون منزل، امری واجب و ضروری است.
 • به‌هیچ‌وجه از یک طیف رنگی به مقدار بسیار زیاد استفاده نکنید و در ترکیب رنگ‌ها متعادل باشید.
 • برای بزرگ‌تر دیده‌شدن منزل از فرش‌هایی با طرح ساده استفاده کنید.
 • اندازه فرش در پذیرایی باید به‌گونه‌ای باشد که حتماً پایه‌های جلویی مبل روی آن قرار بگیرد.
 • استفاده از زوج قدرت (پرده و فرش) در خانه بسیار ضروری است و هماهنگی سبک، طرح و رنگ این دو، موجب چشم نوازی بصری و جلوه‌ای منحصربه‌فرد می‌شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *