مطالب و اخبار

چه فرش‌هایی فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

چه فرش‌هایی فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند؟

بالاخره صاحب خانه‌ای نقلی شدم و با هزار آرزو درصدد تکمیل خانهٔ آرزوهایم بودم. می‌دانستم چیدمان و دکوراسیون فضای کوچک خانه‌ام کمی مرا به چالش خواهد کشید زیرا آن‌قدر فضای کافی برای مانور دادن نداشتم و باید کاری می‌کردم هم فضا را بزرگ‌تر نشان دهم و هم دکوراسیون مناسبی را  پیاده کنم. با کلی تحقیق متوجه شدم یکی از عناصر مهم در بزرگ یا کوچک نشان‌دادن فضا، فرش است. پس به دنبال ایده برای فرش مناسب خانهٔ کوچک بودم. اگر با ادامهٔ مطالب همراه من باشید نکات مهم دررابطه‌با فرش مناسب خانه کوچک را باهم بررسی خواهیم کرد.

رنگ فرش

رنگ فرش تأثیر بسزایی در کوچک یا بزرگ نشان‌دادن فضای شما دارد. هرچه رنگ فرش شما روشن‌تر باشد این توهم را به وجود می‌آورد که فضا بزرگ‌تر از حد واقعی است و بالعکس. لازم به ذکر است هنگام انتخاب رنگ فرش باید عناصر دیگر را هم در نظر بگیرید مثلاً رنگ فرش باید از پارکت روشن‌تر و از رنگ مبلمان تیره‌تر باشد پس رنگ فرش را طوری انتخاب کنید که هماهنگی لازم با مبلمان و پارکت را داشته باشد.

نقش‌ونگار فرش

هرچه طرح فرش از نقش‌ونگار شلوغی برخوردار باشد باعث کوچک نشان‌دادن فضای شما می‌شود و بالعکس فرش با طرح خلوت فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم چنانچه به طرح شلوغ علاقه‌مند هستید، رنگ آن را در تناژ روشن انتخاب کنید تا تأثیر فرش شلوغ در کوچک نمایان کردن فضا را خنثی کند. لازم به ذکر است فرش افشان نسبت به فرش ترنج  به دلیل پراکندگی طرح‌ها، برای فضاهای کوچک مناسب‌تر است.

 

 

 

ابعاد فرش

اگر ابعاد فرش نسبت به فضای شما هماهنگ نباشد، فضای شما را کوچک‌تر از آن چیزی که هست نشان خواهد داد. ابعاد فرش باید به‌گونه‌ای باشد که اگر خواستید فضای اطرافش را خالی بگذارید، این فضای خالی بیش از حد یا کمتر نباشد. به پایه‌های مبل و صندلی هم توجه داشته باشید. ابعاد فرش را طوری در نظر بگیرید که پایه‌های جلویی مبل روی فرش یا مماس با فرش قرار گیرد و فقط میز عسلی به طور کامل روی فرش جای بگیرد. برای میزناهارخوری هم بهتر است ابعاد فرش به‌گونه‌ای باشد که تمام پایه‌های صندلی‌ها روی فرش باشد طوری که هنگام نشستن، پاها کاملاً فرش را حس کنند. فرش‌های گرد یا بیضی بهترین  مدل فرش مناسب خانه کوچک هستند.

تأثیر دکوراسیون در بزرگ‌نمایی فضا

یکی از عوامل مهم در کوچک یا بزرگ نشان‌دادن خانه، نوع چیدمان و دکوراسیون است. البته قواعد کلی در این زمینه وجود ندارد اما پیشنهاد من برای فضاهای کوچک، سبک مدرن است زیرا در این سبک سادگی حرف اول را می‌زند و قرار نیست از وسایل زیادی در دکوراسیون استفاده شود. سبک کلاسیک کمی شلوغ و زرق‌وبرق‌دار است و مناسب فضای کوچک نیست. مثلاً در سبک کلاسیک اصولاً از کابل‌های کلاسیک بهره گرفته می‌شود که بسیار بزرگ و جاگیر هستند اما در سبک مدرن با استفاده از مبل راحتی جمع‌وجور، فرش کوچک با رنگ روشن یا خنثی بهترین گزینه است. علاوه بر این رنگ دیوار یا کاغذ دیواری بهتر است رنگ روشن باشد تا این توهم را ایجاد کند که فضا بزرگ‌تر است. پیشنهاد می‌کنم اصول انتخاب فرش مناسب با دکوراسیون را مطالعه کنید.

طرح فرش ترنج

فرش‌هایی با طرح ترنج از قدیمی‌ترین طرح‌های فرش هستند. در این طرح از باغ و گلستان و جوی آب الهام گرفته شده است و به طرح دایره‌ای وسط فرش ترنج می‌گویند. این نقش‌ونگار طرف‌داران بسیاری دارد اما به دلیل شلوغی نقش‌ونگار برای فضاهای کوچک شاید مناسب نباشند البته این موضوع فقط یک پیشنهاد است و اگر طالب این فرش هستید سعی کنید این طرح را در رنگ‌های روشن یا خنثی تهیه کنید.

طرح فرش افشان

طرح این مدل فرش از گل، بوته، برگ، شاخه، ساقه و جوانه الهام گرفته شده است. با حذف ترنج فرش و استفاده از طرح افشان، نقش‌ونگار چشم‌نوازی را به دنیای فرش افزود. انسجام و پیوستگی در طرح و نقشهٔ فرش افشان باعث شده است تا فضای شما را بزرگ‌تر نشان دهد. شاید این طرح فرش مناسب فضای کوچک شما باشد.

 

 

 

با رعایت این نکات فضای خود را بزرگ‌تر نشان دهید:

  1. استفاده از رنگ روشن برای دیوارها، فضا را از لحاظ بصری بزرگ‌تر نشان می‌دهد. رنگ سفید برای سقف همین کارایی را دارد. از رنگ‌های سفید، کرمی و استخوانی برای دیوارها غافل نشوید. همچنین برای طرح کاغذ دیواری تا حد ممکن از طرح‌های خلوت و روشن استفاده کنید مثلاً کاغذ دیواری با طرح راه‌راه عمودی ممکن است فضای شما را کوچک‌تر نشان دهد.
  2. نامرتبط بودن و درهم‌ریختگی فضا ممکن است یک فضای شلوغ و کوچک برایتان به وجود بیاورد. با دور ریختن وسایل اضافه و خلوت کردن، فضا را بزرگ‌تر از آن چیزی که هست نشان دهید.
  3. اندازهٔ وسایل خانه را متناسب با ابعاد فضای خود در نظر بگیرید. مثلاً مبل‌های بزرگ و کلاسیک فضای شما را کوچک‌تر نشان می‌دهد.
  4. فضای روشن با نور کافی اتاق را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. اگر خانهٔ شما نور کافی ندارد کافی است از پرده‌های حریر به‌جای پرده‌های ضخیم استفاده کنید یا از نورهای مصنوعی بهره بگیرید.
  5. بهره‌گرفتن از آینه در دیوارها به بزرگ‌تر نشان‌دادن فضا کمک می‌کند. آینه‌ها نور را منعکس می‌کنند و یک توهم بصری برای مقیاس فضا به وجود می‌آورد.
  6. از تک‌رنگ برای رنگ کردن دیوارها بهره بگیرید
  7. از چسباندن کامل مبلمان به دیوارها خودداری کنید، این کار باعث تنگ نشان‌دادن فضا می‌شود
  8. از یک رنگ کف‌پوش برای کل فضا استفاده کنید
  9. اگر قصد دارید از موکت برای کف‌پوش استفاده کنید رنگ موکت را در تناژ روشن یا خنثی در نظر بگیرید
  10. کمک‌گرفتن از متخصصان در زمینهٔ دکوراسیون و چیدمان یک راه‌حل مفید برای کسانی است که برای چیدمان فضای کوچک خود سردرگم هستند.

 

‌‌نتیجه‌گیری

با افزایش زندگی آپارتمانی و کوچک شدن فضای خانه‌ها بسیاری از افراد به دنبال چاره‌ای برای بزرگ جلوه‌دادن فضای خود هستند. یکی از عناصر مهم و ضروری در چیدمان فرش است. تأثیر فرش در دکوراسیون بسیار قابل‌توجه است. اما سؤال این است فرش مناسب فضای کوچک کدام است؟ در این مطالب در جهت راهنمایی شما برای فرش مناسب با فضای شما به مواردی از قبیل ابعاد فرش، رنگ فرش، طرح فرش و غیره پرداختم. تمام این نکات شاید برای همهٔ افراد صدق نکند چون یک قاعدهٔ کلی نیست اما با به‌کارگیری حتی چند مورد می‌توانید به هدف خود نزدیک شوید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *