مطالب و اخبار

تأثیر فرش در دکوراسیون

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

تأثیر فرش در دکوراسیون

خانه‌ای را فرض کنید که همه چیز در جای خود قرار گرفته اما فرش ندارد احتمالاً احساس می‌کنید در چنین شرایطی فضا کاملاً لخت است. باید بگویم حداقل برای ما ایرانیان فرش یکی از ملزومات زندگی است و کمتر کسانی را می‌بینید که علاقه‌ای به پهن کردن فرش در منزلشان نداشته باشند. فرش کاربردهای مختلفی در زندگی ما دارد اما تأثیر فرش در دکوراسیون بر کسی پوشیده نیست و اگر بحث دکوراسیون و چیدمان باشد فرش، نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند. ازآنجایی‌که برای تهیهٔ فرش باید هزینهٔ قابل‌توجهی پرداخت کنید خوب است که نکاتی را راجع به فرش بدانید تا از خرید خود پشیمان نشوید و بتوانید حداقل چند سال از آن استفاده کنید. فرش به فضای شما روح و انرژی می‌بخشد و دنبال‌کردن این مطالب نشان‌دهندهٔ این است که شما هم به تأثیر فرش در دکوراسیون پی برده‌اید پس جایی نروید چون در ادامه می‌خواهم به نکات طلایی راجع به این موضوع بپردازم.

ویژگی‌های فرش در دکوراسیون

فرش علاوه بر زیبایی کاربردهای زیادی دارد مثلاً فرش در روزهای سرد، می‌تواند گرمابخش وجود شما باشد زیرا فرش مانع انتقال سرما از کف به شما می‌شود یا کف‌پوش‌هایی مثل پارکت در صورت تخریب بسیار هزینه‌بر هستند اما فرش این تخریب‌ها را به حداقل می‌رساند. اما هنگام خرید یک فرش باید چه نکاتی را مدنظر قرار دهید:

  • ابعاد فرش

یک تصور اشتباه درمورد اندازه فرش وجود دارد که بعضی فکر می‌کنند اگر فرش خیلی بزرگ باشد خانه را کوچک یا اگر خیلی کوچک باشد خانه را بزرگ نشان می‌دهد درصورتی‌که این تصور کاملاً اشتباه است. طراحان دکوراسیون بر این باورند که فرش باید با ابعاد فضای شما متناسب باشد در غیر این صورت فضای شما دچار ناهماهنگی می‌شود. سعی کنید  اندازهٔ فرش پذیرایی طوری باشد که پایه‌های جلوی مبل روی فرش قرار گیرد یا حداقل اگر پایه‌ها روی فرش هم قرار نگرفت با لبهٔ فرش مماس باشد به‌طوری‌که وقتی روی مبل می‌نشینید پاهای شما روی فرش قرار بگیرد نه روی پارکت یا سرامیک.

  • فاصلهٔ فرش با دیوارها

سعی کنید فرش شما با دیوارها فاصله داشته باشد چون این کار باعث می‌شود فضای شما شیک‌تر به نظر برسد. اگر فضای مناسبی دارید تا 50 سانتیمتر می‌توانید این فاصله را در نظر بگیرید در غیر این صورت اگر فضای شما کوچک است این عدد را تا 20 سانتی‌متر تغییر دهید.

  • رنگ فرش

قسمت عمدهٔ تأثیر فرش در دکوراسیون به رنگ فرش بستگی دارد. فرش شما هرچقدر هم در جای مناسب قرار گرفته باشد یا زیبا طراحی شده باشد اما رنگ آن با سایر عناصر دکوراسیون منزل همخوانی نداشته باشد باید بگویم تلاش‌هایتان بی‌فایده است. شما قبل از خرید فرش باید به رنگ دیوارها، کاغذ دیواری، رنگ پارکت، رنگ پرده و مبلمان توجه کنید تا رنگی برای فرش انتخاب کنید که با این عناصر به‌خوبی هماهنگ باشد. مثلاً گاهی نیاز است که در دکوراسیون خود تضاد ایجاد کنید اگر رنگ غالب چیدمان شما رنگ‌های سرد است لازم است رنگ فرش را متضاد با آن انتخاب کنید تا زیبایی فضا دوبرابر شود. تحقیق راجع به ترند رنگ فرش در سال ۲۰۲۲ می‌تواند انتخاب شما را راحت‌تر کند.

  • سبک دکوراسیون

مهم است که شما سبک دکوراسیون خود را بشناسید مثلاً اگر طالب سبک مدرن هستید باید فرشی متناسب با این سبک یعنی فرش مدرن خریداری کنید یا  اگر سبک کلاسیک را می‌پسندید باید از فرش سنتی بهره بگیرید. خوشبختانه در حال حاضر تنوع در فرش‌ ایرانی بسیار مشهود است.  پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید دکوراسیون محیط خود را تغییر دهید اول فرش را بخرید و باتوجه‌به فرش موردنظر خود به تهیهٔ مابقی عناصر خانه اقدام کنید. زیرا این سؤال همواره با شما خواهد بود  که اول مبل بخرم یا فرش.

 

 

 

 

تأثیر قرارگیری فرش در مکان مناسب

فرش پذیرایی

فرش پذیرایی یکی از مهم‌ترین فرش‌های منزل شماست چرا که با واردشدن به داخل منزل این فرش پذیرایی است که چشم‌ها را به خود جلب می‌کند پس در انتخاب آن باید دقت لازم را داشته باشید. اگر فرش پذیرایی در نقطهٔ کانونی سالن قرار گیرد زیبایی‌اش به رخ کشیده می‌شود. اگر سالن پذیرایی شما بزرگ است و می‌خواهید چند فرش برای آن تدارک ببینید باید به این نکته توجه داشته باشید که گاهی سالن به دو قسمت تقسیم می‌شود سعی کنید باتوجه‌به دکوراسیون هر قسمت فرش آن را انتخاب کنید مثلاً اگر دو، دست مبلمان مدرن و کلاسیک دارید فرش متناسب با همان مدل را تهیه کنید.

فرش آشپزخانه

شما باتوجه‌به دکوراسیون آشپزخانهٔ خود می‌توانید فرش مناسب آن را تهیه کنید. رنگ فرش می‌تواند با رنگ کابینت‌ها یا رنگ پردهٔ آشپزخانه ست شود. اما لازم است برای فرش آشپزخانه به جز بحث زیبایی به نکات دیگری هم توجه کنید. زیرا این فرش بیشتر در معرض لک شدن و فرسودگی است فرش آشپزخانه باید مقاوم و بادوام‌تر باشد.

فرش اتاق‌خواب

اتاق‌خواب مکانی است که می‌خواهید ساعاتی را دران به استراحت بپردازید پس سعی کنید رنگ فرش و رنگ چیدمان آن را طوری انتخاب کنید که ذهن شما را خسته و آشفته نکند و هماهنگی رنگ فرش و سایر عناصر اتاق‌خواب در ذهن شما یک اتحاد به وجود می‌آورد که از شلختگی ذهنی نیز جلوگیری می‌کند. رنگ‌هایی با طیف آبی، سفید، یاسی و … باعث آرامش روح می‌شوند پس از آن‌ها در اتاق‌خواب خود بهره ببرید. ست‌کردن فرش اتاق‌خواب با روتختی یا پردهٔ اتاق‌خواب بهترین گزینه است.

فرش راهروها

راهروها به‌خاطر سادگی در امر دکوراسیون کمتر به چشم می‌آیند برای رفع این سادگی و یکنواختی می‌توانید فرش‌هایی با طرح شلوغ را برای راهروها ضمیمه کنید. برای رنگ و طرح فرش در این قسمت دست شما نسبت به سایر جاهای خانه دست شما بازتر است.

 

 

 

 

نقش تابلوفرش‌ها در دکوراسیون

 

همان‌طور که بالاتر اشاره کردم تأثیر فرش در دکوراسیون برای همهٔ ما ایرانی‌ها کاملاً مشهود است اما نمی‌توان از تأثیر تابلوفرش غافل شد. یک تابلوفرش به‌تنهایی می‌تواند نمایی فوق‌العاده به فضای شما ببخشد و تابلوفرش کلاسیک در رأس این تابلوها قرار دارد. اگر سبک دکوراسیون شما کلاسیک باشد این تابلو شما را چندین گام به جلو پرت می‌کند اما این بدان معنی نیست که در سایر سبک‌ها نشود از این هنر اصیل بهره برد. تابلوفرش‌ها اغلب در ابعاد بزرگ تولید می‌شوند پس سعی کنید نکاتی را در نظر بگیرید مثلاً: تابلوفرش را روی بزرگ‌ترین دیوار سالن نصب کنید و اگر این دیوار پشت کاناپه یا مبل سه‌نفره باشد که چه‌بهتر.

 

 

 

 

 

سخن آخر

فرش‌ها نقش به سزایی در زندگی ما دارند. مخصوصاً در بحث دکوراسیون که فرش به فضای ما روحی تازه می‌بخشد. بالاتر به نکاتی راجع به تأثیر فرش در دکوراسیون پرداختم اینکه چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیرید تا فرش به بهترین شکل ممکن جلوه‌گر خانهٔ شما باشد. باتوجه‌به نکات گفته شده بهترین فرش را متناسب با ویژگی‌های فضای خود انتخاب کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *