مطالب و اخبار

هنر نزد ایرانیان است و بس

[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”40″ woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][vc_column_text text_larger=”no”]

چرا فرش ایرانی در جهان معروف است؟

هنر نزد ایرانیان است و بس، احتمالاً بارها این جمله را شنیده‌اید و با تمام وجود به خود بالیده‌اید و تمامی هنرهای ایرانی را از ذهن خود گذرانده‌اید  اما یکی از این هنرهای برجسته که هر انسانی را به وجد می‌آورد فرش ایرانی است. این هنر ظریف فقط برای ما ایرانیان برجسته نیست بلکه فراتر رفته و آن‌سوی مرزها خواهان بسیاری دارد. معروف بودن فرش ایرانی مختص زمان حال نبوده و از دیرباز زبانزد و مورداستفاده قرار گرفته است. اما این صنعت نه‌تنها برای ایران بلکه برای سایر کشورها حائز اهمیت است و به‌عنوان یک صادرکنندهٔ فرش شناخته شده و همیشه مورد استقبال هنردوستان بوده و است.

 

 

قدمت فرش ایرانی

فرش ایرانی در مقایسه با سایر کشورهای صادرکنندهٔ فرش، از تنوع و ظرافت بسیار بالایی  برخوردار است. این تنوع ریشه در فرهنگ ایران‌زمین دارد که در هر هنری خود را به نمایش می‌گذارد مخصوصاً فرش و قالی‌های ایرانی که فرهنگ و سنت  بافندهٔ فرش کاملاً  در نقش و نگارهای فرش  مشهود است.

فرش‌های ایرانی چه درگذشته و چه در حال حاضر در انواع طرح‌ها و رنگ‌های خیره‌کننده  بافته می‌شوند و این ویژگی در فرش ایرانی است که او را از سایر رقبا متمایز می‌سازد. فرقی هم نمی‌کند این فرش‌ها در  کارگاه‌های روستایی، شهری یا حتی توسط عشایر بافته شده باشند درهرصورت سنت و فرهنگ مردمان ما را در خود منعکس می‌کند.

قدمت فرش و قالی ایرانی به ۵۰۰ سال قبل از میلادی یعنی دوره‌ی هخامنشیان برمی‌گردد.

یک نمونهٔ بارز برای نشان‌دادن سابقهٔ کهن فرش ایرانی، فرش دست‌باف پازیریک است که یکی از قدیمی‌ترین فرش‌های شناخته شده در سراسر دنیا است و کسی که فرش پازیریک را کشف کرد قدمت این نمونهٔ تاریخی را متعلق به دورهٔ هخامنشیان می‌داند. اما علاوه بر این، فرش‌های بسیاری از دوره‌های گذشته در موزه‌های معروف جهان همچون موزهٔ لوور فرانسه و موزهٔ ویکتوریا و… حفظ و نگه‌داری می‌شوند.

چرا فرش ایرانی در جهان معروف است؟

فرش و قالی ایرانی یک برند هنری برای ایران محسوب می‌شود که تنوع  طرح و کیفیت آن عامل بقای این هنر است. اما چه ویژگی‌هایی فرش ایرانی را متمایز می‌کند و به آن اعتبار می‌بخشد که باعث شده سالیان دراز در فضای رقابتی هنر و صنعت فرش حرف اول را بزند:

  • تنوع رنگ بسیار
  • ظرافت و تنوع در نقش‌ونگار
  • کیفیت موادی که به کار برده شده است
  • رنگ‌‌های شاداب و چشم‌نواز

 

دسته‌بندی طرح‌های فرش ایرانی

همان‌طور که بالاتر گفتم فرشی که بافته‌ می‌شود با شرایط و جغرافیای هر منطقه از ایران بی‌ارتباط نیست اما فرش‌ها در هرجایی می‌توانند در مواردی باهم متفاوت یا شبیه باشند. اما عمده تفاوت می‌تواند در نوع بافت فرش، طرح و نقشه، نوع نخ و پشم باشد. احتمالاً این سؤال برایتان پیش می‌آید که یک فرش خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد:

  • ازآنجایی‌که مهم‌ترین ماده برای تولید فرش، پشم گوسفند است، مناطق کوهستانی بهترین گزینه برای تولید و بافت فرش هستند. جالب است بدانید در ابتدا عشایر در تولید فرش پیش‌قدم بودند به دلیل دامداری که داشتند و بعدها در شهر و روستاها این صنعت ورود کرده است. برای بافت فرش در ایران معمولاً از مرغوب‌ترین پشم استفاده می‌شود که این کیفیت پشم هم به تغذیهٔ گوسفند و شرایط آب‌وهوایی ارتباط مستقیمی دارد. پس تا اینجا فهمیدیم که یکی از ویژگی‌های فرش باکیفیت، پشم مرغوب است.

 

  • رنگرزی فرش هم یکی دیگر از عوامل مهم در زیبایی فرش است که در معرفی آن می‌تواند تأثیر به سزایی داشته باشد. رنگرزی عملی است که طی آن الیاف رنگ می‌شود اما نکته‌ای که مهم است باید رنگ و الیاف ساختار یکسانی داشته باشند یعنی اگر الیاف از منابع طبیعی همچون پشم یا ابریشم تولید شده باشد باید از رنگ‌های طبیعی در آن استفاده شود تا ساختار مولکولی آن دو به‌خوبی باهم ادغام شود. رنگ رنگرزی شده، باید درجه ثباتش بالا باشد تا در برابر عوامل تخریبی همچون نور خورشید، مواد شیمیایی، رطوبت و … مقاوم باشد.

 

  • تراکم هم یکی از مشخصه‌های مهم در تولید فرش است و برای اینکه ارزش و کیفیت یک فرش را ارزیابی کنید باید این عامل را در هم نظر بگیرید. تراکم به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در یک مقیاس مشخص بافته شده است و متخصصان در این زمینه این نکته را خاطرنشان می‌کنند که یک فرش باکیفیت باید دوازده رج گره در یک گره ذرع داشته باشد.

 

تنوع در طرح‌های فرش و قالی‌های ایرانی:

تنوع در طرح و نقش فرش‌های ایرانی باعث شده است که فرش ایرانی به  یک هنر ماندگار در ذهن‌ها تبدیل شود. این طرح‌ها  برگرفته از آثار تاریخی، باستانی و اسلامی است که از بناها و چارچوب‌های  تاریخی و مذهبی الهام گرفته  شده است همچون مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد کبود و …

همچنین فرش‌های طرح عباسی طرف‌داران بسیاری دارد که این طرح از گل شاه‌عباسی نشئت گرفته و طراحی شده است. شما می‌توانید با یک سرچ ساده در گوگل با این گل معروف آشنا شوید.

بعضی از این طرح‌ها تصاویری از شکار است به‌گونه‌ای که یک شکارچی با یک نیزه یا کمان مشغول شکار کردن است و طرح‌هایی را متجلی می‌کند برای انسان که گویا در دل این نقشه‌ها رمز و رازی به همراه دارد. البته هرکدام از این طرح‌ها که به آن‌ها اشاره کردم قسمت کوچکی از طرح‌‌هایی هستند که با نقش و نگارش‌هایشان انگار داستان‌سرایی می‌کنند و در دل خود فرهنگ و سنت یک کشور را حمل می‌کنند.

 

حرف آخر

فرش ایرانی نه‌تنها برای ما بلکه برای کسانی که خارج از این خطه زندگی می‌کنند جذاب و چشم‌نواز است و نشانگر این است که ایرانی‌ها از گذشته‌های دور به دنبال کمال در عرصهٔ هنر بوده‌اند و الحق که به‌خوبی توانسته‌اند این هنر را در فرش متجلی کنند به‌نحوی‌که چشم‌ها را حتی در آن‌سوی مرزها به خود خیره کرده است و این حقیقت از چشم کسی پوشیده نیست. هنر و صنعت فرش ایرانی روزبه‌روز در حال پیشرفت است و از گذشته تا به امروز این را می‌توان به‌خوبی دید و متوجه شد که خلق این هنر روزبه‌روز روند صعودی داشته است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

————————————————————————————————

الو فرش عرضه کننده معتبر ترین و مطرح ترین برند ها در زمینه تولید فرش می باشد و همواره توانسته با کیفیت ترین انواع فرش ها را تولید و عرضه نماید, همچنین این شرکت از کامل ترین مجموعه فرش های ماشینی , دستباف ,فانتزی ,فرش کودک ,تابلو فرش و… برخوردار است .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/12″][/vc_column][vc_column width=”10/12″][woodmart_products layout=”carousel” product_hover=”button” orderby=”date” order=”DESC” sale_countdown=”1″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”1″ lazy_loading=”no” slides_per_view=”4″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” scroll_carousel_init=”yes” el_class=”product-home-pw”][vc_empty_space height=”10px” woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][vc_column width=”1/12″][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *