مطالب و اخبار

تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]فرش یا قالیچه که از پنبه، پشم و ابریشم تهیه شده‎اند، از صنایع باستانی ایران به شمار می‎رود و با توجه به آثار به دست آمده از گذشتگان و آنچه از نوشته‌های مورخان، جهانگردان و مبارزان برمی‌آید، بافت انواع قالی در ایران به‌عنوان یک هنر ارزشمند، روستایی و عشایری از دیرباز رواج داشته و بسیار پرکاربرد بوده است. بررسی بافت و تصاویر قدیمی‌ترین فرش جهان یعنی فرش پازیریک نشان می‌دهد که نقش‌های فرش در گذشته و حتی امروز شباهت زیادی به نقش برجسته‌ تخت جمشید دارد و بسیاری از محققین این فرش را فرش ایرانی می‌دانند که توسط مردمان سرزمین‌های مادها و اشکانی بافته شده است. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با هنر فرش بافی ایرانی لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید.

 

 

هنر فرش بافی

آشنایی با هنر فرش بافی ایرانی

در بررسی تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی باید بدانید که وقتی از فرش صحبت می‎کنیم، بی اختیار نام ایران به ذهن متبادر می‎شود. کارشناسان بزرگ هنر جهان این واقعیت را باور دارند. دو کلمه فرش و ایران در هر زبانی مترادف هستند، بنابراین فرش نماد بارز استعداد ایرانیان در هنر است. به طور مثبت می‎توان تأیید کرد که مرغوب‎ترین و مجلل‎ترین فرش های جهان در ایران بافته می‎شود. هنر قالی بافی در ایران پیوندی عمیق با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این سرزمین دارد و از احساسات غریزی آنها سرچشمه می‎گیرد. قالیبافان ماهر ایرانی نقوش شگفت انگیز را با رنگ‎های تحسین برانگیز آمیخته اند، هنری که تنها از نقاشان برجسته انتظار می‎رود. کارشناسان هنری در جهان فرش ایرانی را به باغی دلپذیر و چند رنگ پر از گل و سبزیجات و پرندگان و جانوران و موجودات زمینی و افسانه ای تشبیه می‎کنند. هر کس می‎تواند این باغ کوچک جذاب را در خانه خود داشته باشد.

پروفسور پوپ در بررسی تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی می‎گوید: فرش‎های تاریخی گرانبها کاشان نماد هنر اصیل ایرانی است. مراحل مختلف کمال در این صنعت نشان از زندگی و فرهنگ مردم ایران دارد. فرش ایرانی هنرهای مختلف این کشور را به خوبی نمایش می‎دهد. به وضوح مشخص نیست که اولین فرش کجا بافته شده است. اما باستان شناسان و وقایع نگاران تاریخ هنر معتقدند که قالی بافی توسط مردمی ابداع شده است که شغل اصلی آنها دامداری بوده است.

کشاورزی و دامداری از نخستین مشاغل ساکنان فلات ایران بودند. این افراد که با حیوانات اهلی در ارتباط بودند به تدریج با استفاده از پشم و خواص آن آشنا شدند. تهیه پوشاک اولین قدم آن‎ها بود و به تدریج نوعی بافندگی برای پوشش کف ایجاد شد. قابل قبول است که ساکنان فلات ایران که شغلشان دامداری و کشاورزی بوده است، اولین بافندگان فرش و مخترعان این هنر باشند. کهن‏ترین فرش ایرانی یکی از تالارهای موزه هرمیتاژ در لنینگراد را زینت داده است. این فرش که تا حدی سالم است به طور تصادفی توسط پروفسور رودنکو در مرز مقولستان منطقه پازیریک در زیر انبوهی از یخ کشف شد.

 

 

آشنایی با هنر فرش

نکات قابل توجه در بررسی تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی

فرش پازیریک در تابوت بزرگ یک ساتراپ (فرماندار هخامنشیان، 33 تا 35 ق.م) در نزدیکی جسد مومیایی شده او قرار داده شد. بنابراین تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی از 25 قرن پیش در ایران رایج بوده است. فرش پازیریک برای پوشاندن اسب‎ها استفاده می‎شد و به گفته رودلنکو توسط هنرمندان ماد یا پارس (هخامنشیان) ساخته شد. ابعاد این فرش 2×83 متر است و نسخه دقیق آن بازسازی شده است.

از دوران شکوفایی هنر قالی بافی در ایران، نمونه‏های نسبتاً زیادی در بزرگترین موزه‏ها قرار داده شده است. کارشناسان هنری در ایران و سراسر جهان کتاب‏ها و مقالات متعددی در مورد برجسته‏ترین فرش های ایران منتشر کرده اند. این فرش‏ها یادآور دوران طلایی قالی بافی در ایران هستند. فرش «اردبیل» که در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن وجود دارد، از نظر طراحی و بافندگی یکی از معروف‌ترین و گرانبهاترین فرش‌های جهان است. این فرش در سال 1539 میلادی بافته شده و تار و بافت آن ابریشم است.

در بررسی تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی باید بدانید که فرش «محل شکار» که در موزه «هنر و صنعت» اتریش نگهداری می‌شود نیز از مجلل‌ترین و گرانبهاترین فرش‌های جهان است. تصاویر شکارچیانی را نشان می‎دهند که در حال شکار انواع مختلف حیوانات هستند. این فرش در قرن شانزدهم بافته شده و تماماً از ابریشم ساخته شده است. نمونه‎های دیگری از قالی‎های معروف ایرانی در موزه های پاریس، متروپولیتن، ایران باستان و آستانه مقدس رضوی در شهر مشهد نگهداری می‎شود. در سال 1601 میلادی نیز به دستور زیگموند وازا، پادشاه لهستان، چندین قطعه فرش ابریشمی گران قیمت در کاشان بافته شد.

 

 

بررسی تاریخچه هنر فرش بافی

موارد موثر در بررسی تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی

هنرمندان عصر صفوی، باشکوه‎ترین شاهکارهای جهان را خلق کرده اند و دوران صفویه دوران درخشان این هنر به شمار می‎رود. نقاشان عصر صفوی تحول عمیقی در نقش و نقوش قالی ایجاد کردند و بافندگان ماهر با استفاده از برگزیده‎ترین انواع نقوش، قالی‎های زیبایی ایجاد کردند.

در بررسی تاریخچه هنر فرش بافی ایرانی باید بدانید که فرش‌های این عصر عموماً ابریشم هستند. موضوع نقوش آنها عبارت است از: درختان سرو، نقوش گل، صحنه‎های شکارگاه و نقش‎های دیگر. قسمت اصلی فرش بافت است و الگوهای موجود در حاشیه به آشکار شدن زیبایی زمینه کمک می‎کند. فرش‎های ایرانی بر سه نوع فرش، قالیچه (فرش‎های کوچک) و فرش‎های کناری هستند. قالیچه‎ها کوچکتر از فرش هستند و از فرش‎های کناری برای پوشاندن راهروها و حاشیه اتاق استفاده می‎شود. طرح‎ها و رنگ‎های فرش ایرانی منحصر به فرد و بسیار متنوع است. امروزه نقش‌های فرش‌های برتر از نمونه‌های دوران صفوی الهام می‌گیرند.

سخن پایانی

هنر قالی بافی تقریباً در تمام شهرها و روستاهای ایران رایج است. شهرها، روستاها و مناطق روستایی از مراکز عمده تولید فرش هستند. شهرهای کاشان، اصفهان، تبریز، مشهد، کرمان، قم، نایین، سنندج، اراک و همدان عمده‌ترین مراکزی هستند که فرش‌های گران قیمت در آن‌ها بافته می‌شود. افراد روستایی از سبک‎های مطلوبی در بافت فرش استفاده می‎کنند. از قدیم الایام زنان و جوانان دختر و پسر بهترین قالی بافان ایران هستند و هنر فرش بافی ایرانی همیشه به طور غریزی در دل آنها وجود داشته است. با گذشت زمان طرح‎های این فرش‎ها توسط اساتید بزرگی بررسی شدند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/4″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_separator el_width=”80″][/vc_column][vc_column width=”1/4″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text text_larger=”no” css=”.vc_custom_1660974718581{margin-bottom: 10px !important;}”]مشاهده محصولات[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products layout=”carousel” product_hover=”button” orderby=”date” order=”DESC” sale_countdown=”1″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”1″ lazy_loading=”no” slides_per_view=”5″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” scroll_carousel_init=”yes” el_class=”product-home-pw”][vc_empty_space height=”10px” woodmart_hide_large=”0″ woodmart_hide_medium=”0″ woodmart_hide_small=”0″ woodmart_hide_extra_small=”0″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”18291″ img_size=”full” onclick=”custom_link” parallax_scroll=”no” link=”http://decor.alofarsh.com/”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *