مطالب و اخبار

منظور از فرش دستباف گونه چیست؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]هنر هر جامعه‌ای را باید در فرهنگ و آداب‌ورسوم آن جامعه جست‌وجو کرد. فرش‌های دستباف ایرانی نمونه‌ای از شکوه و سنت‌های بسیار کهن ایرانی است و به زیبایی تمام فرهنگ ایرانی را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر فرش‌های دستباف، نوعی از فرش‌های ماشینی هستند که شباهت بسیار زیادی به فرش‌های دست‌باف دارند. این فرش‌ها علاوه بر زیبایی بسیار چشم‌نواز، دارای استحکام و کیفیت بسیار بالایی نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی دارد. ازاین‌رو بر آن شدیم تا در این مقاله گذری بر تاریخچه فرش، مروری بر مفهوم فرش دست‌باف گونه و مزایای فرش دستباف نما داشته باشیم.

 

تاریخچه فرش دستباف

از زمانی که انسان به این نتیجه رسید که برای داشتن آرامش و آسایش باید تلاش کند، اقداماتی در جهت فراهم‌کردن آرامش و راحتی انجام داد. یکی از مهم‌ترین اقدامات انسان‌ها در جهت آرامش و درامان‌ماندن از سرما، بافت فرش بود.

در ابتدا فرش‌های تولید شده توسط انسان‌های اولیه از جنس برگ درختان بود. رفته‌رفته انسان‌ها یاد گرفتند که به‌وسیله پوست حیوانات هم می‌توانند فرش را ببافند و این درواقع آغاز شکوفایی انسان در جهت  بافت فرش‌های دستباف بود. باگذشت زمان و فراگرفتن دانش نساجی فرش دست‌باف به شکل گسترده‌تری انجام شد. مواد اولیه را از پشم گوسفندان تهیه می‌کردند و سپس با فراگیری دانش رنگرزی توانستند فرش‌های زیباتری را ببافند.

شایان به ذکر است محققین در سال 1949 قدیمی‌ترین فرش گره‌دار را در منطقه‌ای از مغولستان امروزی  کشف کردند. این فرش به علت منطقه‌ای که در آن کشف شده است به نام پازیریک نام‌گذاری شد. محققان دلایل متعددی دارند از اینکه این فرش در کشور ایران بافته شده بوده است اما نمی‌دانند دقیقاً در چه زمانی به آن مکان برده شده است. فرش پازیریک تشابه بسیار زیادی به یکی از فرش‌هایی دارد که در زمان هخامنشیان بافته شده بوده است. به همین دلیل است محققان مبدأ این فرش را کشور ایران می‌دانند.

حال که با تاریخچه فرش دستباف آشنا شدیم و دانستیم که فرش‌های دستباف هنری دستی است، وقت آن رسیده تا با فرش‌های دستباف گونه آشنا شوید.

 

 

منظور از فرش دستباف گونه چیست؟

برای اینکه بدانیم منظور از فرش‌های دستباف گونه چیست، ابتدا باید بدانیم که تفاوت این فرش با فرش‌های ماشینی دیگر چیست. برای این منظور، می‌دانیم که تمامی فرش‌های ماشینی دارای شانه و تراکم هستند. منظور از شانه فرش درواقع تعداد ریشه در هر مترمربع در عرض فرش و منظور از تراکم فرش در واقع تعداد ریشه در یک مترمربع در طول فرش است.

هرچه شانه یک فرش بالاتر باشد، آن فرش نازک‌تر و ظریف‌تر می‌شود و طرح‌های رویان به‌وضوح دیده می‌شود. تراکم فرش نیز اگر بالا باشد، فرش بسیار توپر و سنگین می‌شود.

حال که با مفهوم شانه و تراکم در فرش‌های ماشینی آشنا شدیم، وقت آن رسیده  تا با فرش‌های دستباف گونه آشنا شوید. فرش‌های دستباف گونه به فرش‌هایی می‌گویند که شانه آن‌ها بالای 700شانه باشد. فرش‌هایی که شانه آن‌ها 1000 و 1200 است، به فرش‌های دستباف گونه معروف هستند.

 

 

5 ویژگی ممتاز فرش دست‌باف گونه

همان گونه که در ابتدا گفتیم، فرش‌های دست‌بافت گونه زیرمجموعه‌ای از فرش‌هایی ماشینی به‌حساب می‌آیند. این فرش‌ها با داشتن تراکم و شانه بسیار بالا و کیفیت ممتاز یکی از پرفروش‌ترین نوع فرش‌های ماشینی است که طرف‌داران بسیار زیادی را  در سراسر کشور جذب کرده است. از ویژگی‌های فرش دست‌باف گونه می‌توان به:

  1. متراکم‌تر بودن فرش به علت شانه و تراکم بالا
  2. جای‌دادن طرح و نقش‌های سنتی و مدرن
  3. توپر بودن و مقاومت بالا که موجب می‌شود طول عمر فرش بالا برود.
  4. ظرافت و زیبایی بسیار منحصربه‌فرد به علت بالا بودن شانه و تراکم که موجب می‌شود ارتفاع نخ خاب پایین بیاید و نقوش روی فرش به زیبایی دیده شود.
  5. پشت فرش‌های دست‌باف گونه مانند فرش دستباف است و از چسب برای استحکام آن استفاده نشده است.

شاخصه‌های قیمت‌گذاری بر روی فرش‌های دستباف گونه

فرش‌های دست‌باف گونه به علت ریزنقش بودن و دارابودن شانه و تراکم بسیار بالا، قیمت بالاتری نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی دارند. قیمت‌گذاری بر روی این فرش‌ها باتوجه‌به شانه و تراکم، طرح و نقش، کیفیت نخ و غیره انجام می‌شود.

خرید فرش‌های دستباف گونه، یک خرید بسیار هوشمندانه است؛ زیرا علاوه بر پرداخت نکردن هزینه‌های گزاف فرش‌های دستباف، توانسته‌ایم یک فرش بسیار زیبا و توپر  را که مانند فرش دستباف است بخریم.

 

 

جمع‌بندی

در این مقاله به تاریخچه پیدایش فرش و بررسی فرش‌های دستباف نما پرداختیم. همچنین در ادامه  ویژگی‌ها و شاخصه‌های قیمت‌گذاری فرش‌های دست‌باف گونه را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم تمامی مواردی که در این مقاله گفته شده برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید با مطالعه این مطالب یک شناخت کلی از مزیت‌های فرش دستباف نما به دست آورده باشید.

سؤالات متداول

 

1.چه زمانی انسان فرش را به وجود آورد؟

از زمانی که انسان احساس کرد برای بهتر زندگی‌کردن نیاز به ابزار و وسایل دارد، شروع به کشف بسیاری از موارد کرد. یکی از این موارد فرش بود. اولین فرش‌ها توسط انسان‌های اولیه تولید شدند.

2.منظور از فرش‌های دست‌باف گونه چیست؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که فرش‌های دستباف نما و یا فرش‌های دستباف گونه به دسته‌ای از فرش‌های ماشینی ای گفته می‌شود که به علت بالا بودن شانه و تراکم، بسیار ظریف‌اند و ارتفاع نخ خاب کمتری نصبت به دیگر فرش‌های ماشینی دارند. همچنین این فرش‌ها بسیار به فرش‌های دستباف شباهت دارند.

3.شاخصه‌های قیمت‌گذاری برای فرش‌های دست‌بافت نما چه مواردی هستند؟

به‌طورکلی شاخصه‌های قیمت‌گذاری برای فرش‌های دستباف نما بر اساس رنگ، طرح، کیفیت نخ، جنس نخ، شانه، تراکم و غیره است.

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator el_width=”40″][vc_column_text text_larger=”no”]

فرش دستباف گونه

[/vc_column_text][woodmart_products layout=”carousel” product_hover=”button” orderby=”date” order=”DESC” sale_countdown=”1″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”1″ lazy_loading=”no” slides_per_view=”6″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”yes” hide_prev_next_buttons=”no” center_mode=”no” wrap=”no” scroll_carousel_init=”yes” el_class=”product-home-pw” taxonomies=”216″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”18283″ img_size=”full” onclick=”custom_link” parallax_scroll=”no” link=”http://decor.alofarsh.com/”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *