مطالب و اخبار

چه فرش‌هایی مناسب آشپزخانه هستند؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

چه فرش‌هایی مناسب آشپزخانه هستند؟

آشپزخانه قلب خانه است. درستی این جمله بر کسی پوشیده نیست چرا که همهٔ ما به‌خصوص خانم‌ها قسمتی از وقتمان را در آشپزخانه به سر می‌بریم پس مهم است که چیدمان آشپزخانه باب دلمان باشد. یکی از وسایل چیدمان برای این محیط، فرش آشپزخانه است. اما آیا فاکتورهایی که برای طراحی دکوراسیون و چیدمان پذیرایی در نظر می‌گیریم برای آشپزخانه هم صدق می‌کند؟ این موضوع قاعدهٔ کلی نیست اما چنانچه سردرگم هستید که فرش مناسب آشپزخانه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد پیشنهاد می‌کنم با ادامهٔ مطلب همراه من باشید. خرید فرش برای آشپزخانه همواره دشوار است زیرا صرف‌نظر از بحث دکوراسیون و زیبایی عوامل مهم دیگری هستند که در خرید فرش برای آشپزخانه باید در نظر بگیرید. در این مقاله نکات مهم دررابطه‌با فرش آشپزخانه را باهم بررسی می‌کنیم.

 

 

 

اهمیت فرش برای آشپزخانه

شاید با یک نگاه کلی به خرید فرش، فقط موضوع زیبایی در وهلهٔ اول نظر شما را به خود جلب کند اما وقتی موضوع خرید فرش برای آشپزخانه مطرح باشد باید عوامل متعددی را کنار هم قرار دهید تا از خرید خود پشیمان نشوید. فرش آشپزخانه در محیط آشپزخانه همواره با تهدید سوختگی، رطوبت و پوسیدگی، لک شدن و… روبرو است پس چه‌بهتر که فرشی را تهیه کنید که علاوه بر زیبایی  در برابر این آسیب‌ها هم مقاوم‌تر باشد.

نکات طلایی هنگام خرید فرش مناسب آشپزخانه

جنس فرش

فرشی که در آشپزخانه قرار می‌گیرد ممکن است نسبت به فرش پذیرایی و اتاق‌خواب به شستشوی بیشتری نیاز داشته باشد. مواد شوینده هم به‌مرور بافت فرش را از بین می‌برند پس لزوماً فرشی انتخاب کنید که کمتر آسیب ببیند مثلاً فرش دستبافت مناسب آشپزخانه نیست و اگر تمایل دارید از فرش‌های ایرانی بهره بگیرید فرش ماشینی بهترین گزینه است.

نکتهٔ بعدی دررابطه‌با خیس شدن فرش هنگام شستشوی ظرف‌ها در آشپزخانه است پس باید فرشی انتخاب کنید که کم‌تر رطوبت را به خود جذب کند. فرش‌هایی که پرز کوتاه‌تری دارند و نخ کم‌تری در بافت آن‌ها به کار برده شده مانند فرش‌هایی از جنس نایلون و پولیستر، بهترین گزینه برای آشپزخانه هستند زیرا آب کمتری به خود جذب می‌کنند.

فرش سبک در آشپزخانه هم یک مزیت به شمار می‌رود چرا که باتوجه‌به شستشوی مکرر فرش، باید فرشی تهیه کنید که حمل و جابه‌جایی آن راحت‌تر باشد. باتوجه‌به این نکات پیشنهاد من گلیم فرش‌ها هستند به دلایل زیر:

  1. داشتن پرز کوتاه
  2. الیاف مصنوعی مثل پولیستر
  3. وزن سبک و جابه‌جایی راحت
  4. نظافت راحت

 

رنگ فرش

احتمالاً بارها برایتان پیش‌آمده که هنگام پخت غذا مقداری از زردچوبه یا روغن و یا مواد دیگری که در آشپزی استفاده می‌شود، روی فرش آشپزخانه‌تان بریزد. پس فرش خیلی روشن به دلیل لک شدن مناسب آشپزخانه نیست و ترجیحاً از رنگ‌های تیره‌تر استفاده کنید تا مجبور به شستشوی مکرر فرش نشوید.

ابعاد فرش

فرش باید با ابعاد آشپزخانه همخوانی داشته باشد. سعی کنید فرشی که انتخاب می‌کنید ترجیحاً از گاز و سینک ظرف‌شویی فاصله داشته باشد تا کم‌تر آسیب ببیند. همچنین فرش از یخچال هم باید تا حدودی فاصله داشته باشد تا موقع باز و بسته‌شدن درب آن به مشکل نخورید این نکته برای درب کابینت‌ها هم صدق می‌کند پس ابعاد فرش به‌گونه‌ای باشد که از کابینت، یخچال، سینک و گاز فاصله داشته باشد، این کار در زیبایی آشپزخانهٔ شما هم تأثیر بسزایی دارد.

 

 

 

فرش آشپزخانه را با چه چیزی ست کنیم؟

تأثیر فرش در امر دکوراسیون را دست‌کم نگیرید. با کمی سلیقه و دقت می‌توانید فرشی انتخاب کنید که با آشپزخانه شما همخوانی داشته باشد. اگر نمی‌دانید فرش را با چه چیزی، ست کنید می‌توانید از نکات طلایی زیر بهره بگیرید:

  1. رنگ کابینت‌ می‌تواند گزینه‌ای خوبی باشد تا رنگ فرش خود را با آن هماهنگ کنید. اگر کابینت رنگی دارید سعی کنید رنگ فرش آشپزخانه با رنگ آن همخوانی داشته باشد و چنانچه رنگ کابینت رنگ سفید یا مشکی است، دست شما در رنگ فرش بازتر است زیرا به‌راحتی می‌توانید هر رنگی که دوست دارید با آن هماهنگ کنید اما اگر تمایلی به این دورنگ برای فرش نداشتید می‌توانید فرش را با عناصر دیگری در آشپزخانه، ست کنید.
  2. اگر رنگ کابینت‌های شما  رنگ سرد است، رنگ فرش آشپزخانه را با پردهٔ آشپزخانه در هر رنگی که دوست دارید، ست کنید تا به یک هارمونی و ترکیب زیبا دست پیدا کنید.
  3. از رنگ پارکت آشپزخانه غافل نشوید، رنگی برای فرش این محیط انتخاب کنید که با رنگ پارکت هم هماهنگ باشد مثلاً اگر رنگ پارکت تیره است، رنگ فرش را کمی روشن‌تر در نظر بگیرید تا آشپزخانه دلبازتر به نظر برسد.

 

میزناهارخوری و فرش آشپزخانه

اگر قرار است در آشپزخانهٔ خود میز ناهارخوری قرار دهید فرش باید طوری زیر میز تنظیم شود که کاملاً میز و پایه‌های صندلی روی فرش قرار گیرد و هنگام نشستن پاهای شما روی فرش باشد پس موقع خرید فرش، ابعاد میزناهارخوری را هم در نظر داشته باشید.

معایب و مزایای فرش برای آشپزخانه

هنگام نقل‌مکان به منزل جدیدم مدت‌ها به این فکر می‌کردم که برای آشپزخانه فرش بخرم یا نه؟ می‌دانم که هیچ قاعدهٔ کلی برای انداختن فرش نیست و من می‌توانستم برای آشپزخانه فرشی تهیه نکنم و به همان پارکت رضایت دهم چون پارکت و سرامیک تمیز کردنش بسیار راحت‌تر بود و نسبت به فرش کم‌تر در معرض آلودگی بود اما نکتهٔ مهمی نظرم را عوض کرد، فرش می‌توانست از تخریب سرامیک و پارکت محافظت کند و تعویض یک فرش از تعویض کف‌پوش، به‌مراتب مقرون‌به‌صرفه‌تر است. پس تصمیم گرفتم از مزایای یک فرش مناسب برای آشپزخانه بهره بگیرم.

 

 

 

 

آشپزخانه مدرن یا آشپزخانه کلاسیک

قبل از هر چیزی باید بدانید دوست دارید آشپزخانه را با چه سبکی طراحی کنید مدرن یا کلاسیک البته تلفیقی از این دو هم امکان‌پذیر است. اگر مدرن را می‌پسندید باید از رنگ‌ها و عناصر با سبک مدرن پیروی کنید که در این سبک فرش‌ مدرن تنوع بالایی دارد  و اگر سبک کلاسیک و سنتی انتخاب شماست پس سعی کنید عناصر و فرش سنتی را در رأس قرار دهید.

مراقب باشید فرش زیر پاهایتان نلغزد

اگر فرش روی سرامیک بلغزد نه‌تنها ظاهر آشپزخانه را نامرتب و شلوغ می‌کند بلکه برای شما حین راه‌رفتن در آشپزخانه، بسیار خطرناک است پس تا حد امکان فرشی انتخاب کنید که بیش از حد نازک و سبک نباشد چون روی سرامیک جمع می‌شود یا اینکه از فرش‌های ضدلغزش استفاده کنید که در بازار هم به‌راحتی یافت می‌شوند.

نتیجه‌گیری

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین مکان‌های خانهٔ شماست. جایی که با خانواده دور هم جمع می‌شوید غذا میل می‌کنید، صحبت می‌کنید و اوقات خوبی را سپری می‌کنید پس از این فضای مهم غافل نشوید من در این مقاله به بررسی فرش آشپزخانه و نکات مهم دراین‌رابطه پرداختم. کافی است کمی خلاقیت را چاشنی سلیقه کنید تا به آنچه که می‌خواهید دست پیدا کنید. این حق شماست که فضایی  داشته باشید تا حین آشپزی یا غذا خوردن در آن احساس آرامش کنید و بهترین لحظات را برای خود و خانواده خلق کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *